Eskişehir Binicilik Kulübü

Binicilik Sporunun Faydaları

Binicilik, doğru olarak yapıldığında vücut dengesi, koordinasyonu ve kontrolünü artırarak kaslarınızın kuvvetlenmesine destek olur. Solunum sisteminizi geliştirerek, sindirim ve bağırsak problemlerinizi azaltır. Pozitif kardiyovasküler etkisi sayesinde kalp ve damar sağlığı için son derece faydalı bir spordur.

Özellikle çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını geliştirmenin yanı sıra, onların karakter özelliklerinin gelişimini sağlar. Bilgi, beceri ve yetenek kazandırarak çevre ile uyumlarını kolaylaştırır. Öğrenme ve dikkat toplamada ilerleme sağlar. Kendisinden çok daha büyük ve güçlü bir hayvanı kontrol edebilme becerisi, çocuklarımıza kendine güven duygusunu kazandıran bir unsurdur.

Hiperaktiviteyi, korkuyu ve saldırganlığı azaltır. Dil ve konuşmanın gelişmesi, ince motor becerilerini ve fiziksel strese karşı dayanıklılığı artırır. Ata sarılmaktan ve tımar etmekten, onunla yakın bir dost olmaya ve binmeye kadar binici sürekli deneyim kazanır ve gelişme gösterir.

Her yaştan bireyin mücadele gücünü artırmanın yanı sıra, belirli kurallara dahilinde, rekabet ölçüleri içerisinde mücadele etme, heyecan duyma, yarışma ve yarışmada üstün gelme motivasyonlarını artırır.

Mutlu, sağlıklı ve bol sporlu günler dileriz.

Arayın Whatsapp